Az előző évvel ellentétben a május országosan hűvösebb volt a sokéves átlagnál. Csapadékból kevés érkezett, jóval elmaradt a megszokottól.
Április utolsó napjaiban melegedés kezdődött, ez folytatódott május elején is. Anticiklonális hatások miatt meredeken emelkedett a hőmérséklet egészen harmadikáig. Ekkor országos átlagban 20,5 °C volt a középhőmérséklet, mely több, mint öt fokkal haladja meg a sokéves átlagot (15,4 °C). Egyben ez lett a hónap a legmelegebb napja. 4-én egy hidegfront érte el a Kárpát-medencét, de csak lassan szorította ki a meleg levegőt, így a negyedike még a szokásosnál melegebben telt. Ezt követően azonban 5-től 21-ig végig elmaradt az 1991-2020-as normáltól a hőmérséklet. 22-én csak egy napra haladta meg a sokéves értéket (0,1 °C-kal), majd 23 és 28 között ismét hűvösebb volt időjárásunk a megszokottnál. A tavasz utolsó napjára ismét a sokéves átlag fölé emelkedett a napi középhőmérséklet, de így is mindössze 6 napon volt az átlag felett a napi középhőmérséklet a hónap folyamán.
A 4-i fronttal csapadék is érkezett, országszerte mértünk kisebb-nagyobb mennyiségeket, a zivatarok környezetében 30-50 mm is előfordult. Másnap a Győr-Szeged vonaltól délre regisztráltunk jelentősebb mértékű (10-15 mm) csapadékot, Sellyén és Villányban is egyaránt 25 mm hullott. Ezt követően egy hosszan elnyúló frontrendszer miatt felhős volt időjárásunk. 6-án még többfelé esett, de 7-én már csak elszórtan, 8-án pedig a déli határ környékére koncentrálódott a csapadéktevékenység, Villányban ekkor 16,6 mm hullott. 10-ről 11-re virradóan északkelet felől egy hidegfront érkezett, és az északkeleti tájakon eső esett. 13-ig északias áramlással hidegebb levegő szállítódott fölénk, de 14-től nyugatira fordult az áramlás, így kis enyhülés következett, mely nem tartott sokáig. 15-én egy markáns hidegfront haladt át a Kárpát-medencén, viharos szél, valamint záporok és zivatarok kíséretében. 16-án a front hátoldalán hideg légtömeg áramlott térségünkbe, ezen a napon volt a legalacsonyabb a középhőmérséklet a hónap folyamán: 10,2 °C. Ez a napi érték inkább április közepére jellemző, és majdnem 5 fokkal marad el az ekkor szokásos átlagtól (14,9 °C). 16-án és 17-én visszatértek a hajnali fagyok, jellemzően az Északi-középhegységben süllyedt 0 °C alá a minimumhőmérséklet. Bár 17-től lassan erősödött a nappali felmelegedés, a Közép-Euróbában örvénylő ciklonok miatt változékony, szeles napok következtek, helyenként záporral, zivatarral. 20-tól délnyugat felől meleg, nedves levegő áramlott hazánk fölé, ezen a napon még csak zivatarok környezetében okozva csapadékhullást (Iklódbördőce 20,3 mm), 21-től viszont már többfelé esett. 21-én még az ország jelentős része száraz maradt, de a konvektív csapadék helyenként nagy mennyiségű volt (pl.: Dobogókőn 38,6 mm). 22-én hidegfront érte el az országot, így egyre több helyen fordultak elő záporok, és pattantak ki zivatarok, a csapadék mennyisége északon volt több, míg délen kevesebb. 23-án – ahogy kelet felé elhagyta az országot a fent említett front – már csak a Balatontól délre és keletre fekvő tájakon esett, mennyisége csapadéknyom és 31 mm közt alakult. A hónap hátralevő napjain már csak kisebb mennyiségeket (1-10 mm között) mértünk, azt is elszórtan, így hazánk legnagyobb része ismét kimaradt a csapadékból. Május 29-e „lóg ki” ebből a sorból, mert – bár többnyire ekkor is csak kisebb záporok fordultak elő – a Hortobágyon egy hevesebb zivatarból 36 mm-t mértünk