Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2025. április 19. szombat

Az időjárási helyzet Európában

Két nagyobb, alacsony nyomású rendszer helyezkedik el a kontinensen: az egyik ciklon a nyugat-európai partoknál örvénylik, míg a másik légörvény középpontja Dánia felett található - ez utóbbihoz tartozó hidegfront vonult át tegnap hazánk felett. E front előoldalán a Baltikumba szokatlanul meleg, szubtrópusi eredetű levegő áramlik, a csúcshőmérséklet tegnap elérte a 27, 28 fokot is. Az előbbi ciklon igencsak változékony időt okoz a Brit-szigeteken, Franciaországban és a Pireneusi-félszigeten. Sokfelé szeles, felhős és csapadékos az idő. Az ismétlődő záporok, zivatarok nyomán lokálisan kiadós, 50 mm-t meghaladó csapadékösszegeket regisztráltak. Nagyobb területen derült, napos idő a Kelet-európai-síkságon és a Mediterráneum vidékén jellemző, ahol anticiklon alakítja az időjárást. A Kárpát-medencében is inkább anticiklonális hatások érvényesülnek: a napi menettel gomolyfelhők képződnek, amelyekből húsvétvasárnap csapadék nem várható. Emellett tovább erősödik a nappali felmelegedés.

Magyarország időjárása

Pénteken délelőtt hazánk keleti felén még a hidegfront felhős, esős időt okozott, miközben a Dunántúlon szakadozott a felhőzet, több helyen is kisütött a nap. Ennek hatására ott azonban egyre erőteljesebbé vált a gomolyfelhő-képződés, és egyre többfelé alakult ki zápor, zivatar. A délutáni órákban a keleti országrészben is felszakadozott, csökkent a felhőzet, az északkeleti tájakon viszont késő délutánig felhős, esős idő volt jellemző. Hevesebb zivatar a fővárost, illetve attól nyugatra fekvő területeket érintette. Helyenként intenzív csapadékhullás is előfordult, illetve apró szemű jégesőt több helyen észleltek. Továbbá a zivatarokat néhol erős, viharos széllökések kísérték. A hőmérséklet csúcsértéke 16 és 22 fok között alakult. Éjszaka nagyrészt kiderült az ég, sokfelé párássá vált a levegő, a nyugati határnál és az északkeleti harmadban köd, valamint alacsony szintű rétegfelhőzet képződött. A minimum-hőmérséklet 2 és 10 fok között alakult. Az elmúlt 24 órában mérőállomásainkon lehullott csapadék mennyisége csapadéknyom és 18 mm között változott.

Várható időjárás az ország területén vasárnap éjfélig:

Sok napsütés várható a nappali gomolyfelhő-képződés és a fátyolfelhők mellett. Ma főként a Dunántúlon szétterülve jobban összeállhatnak a gomolyok. Legfeljebb az Alföld délkeleti részein fordulhat elő ma délután néhol zápor. A déli, délnyugati szél ma a Dunántúlon, holnap már sokfelé megélénkül, a nyugati tájakon meg is erősödik.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 3 és 11 fok között várható. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap többnyire 20 és 25 fok között alakul.

Távolabbi kilátások hétfőtől csütörtökig:

Hétfőn még jellemzően sok napsütés várható a gomoly- és fátyolfelhők mellett, és csapadék is legfeljebb néhol fordulhat elő. Keddtől azonban növekszik a záporok, zivatarok kialakulási esélye. A hőmérséklet a sokévi átlag felett alakul.

HungaroMet: 2025. április 19. 12:10 (10:10  UTC)  [pdhw]