Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2024. május 18. szombat

Az időjárási helyzet Európában

A kontinens keleti felén anticiklonok, míg a nyugati területén sok, de alapvetően sekély alacsonynyomású rendszer alakítja az időjárását. Ennek megfelelően a Kelet-európai-síkság területén nyugodt, napos és száraz az idő, a hőmérséklet pedig 20 fok közelében alakul. A Skandináv-félsziget fölé - a tőle kevéssel keletre elhelyezkedő magasnyomás hatására - déli széllel meleg levegő áramlik, ezért ott az átlagosnál jóval magasabbra emelkedik a hőmérséklet, több helyen is 25 fok feletti értéket mérnek. Hűvös van ugyanakkor Nyugat-Közép-Európában, mivel egy gyengülő, elhaló okklúziós front mentén felhős, valamint csapadékos az idő, több helyen alakultak ki felhőszakadást okozó zivatarok, Németország egy-egy mérőállomásán 80 mm-t is meghaladja a 24 órás csapadékösszeg. A Kárpát-medence időjárását ma egy magassági gerinc alakítja, ezért átmenetileg csökken a csapadékhajlam, holnap azonban meleg nedves szállítószalag húzódik fölénk, emiatt újra záporok, zivatarok kialakulására kell számítani - elsősorban a Dunától keletre.

Magyarország időjárása

Az éjszaka érkezett felhő- és csapadékzóna péntek napközben tovább vonult északkelet felé, mögötte a több-kevesebb napsütés mellett erőteljessé vált a gomolyfelhő-képződés, és a déli óráktól főként az Észak-Dunántúlon és a Duna-Tisza közén egyre több helyen alakultak ki záporok, zivatarok, amelyeket helyenként felhőszakadás, apróbb szemű jég is kísért. A legmagasabb nappali hőmérséklet 13 és 26 fok között alakult, a tartósabban felhős és csapadékos északkeleti, északi országrészben mértük a 20 fok alatti értékeket. Éjszaka nagy területen alacsonyszintű rétegfelhőzet, néhol pára, köd képződött. Emellett az éjszaka első felében a Dél-Alföldön, utána az Északi-középhegység területén fordultak elő záporok, néhol zivatar is. A hajnali órákra 6 és 14 fok közé hűlt le a levegő. Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék mennyisége mérőállomásainkon általában csapadéknyom és 35 mm között alakult, de Tatán 44 mm-t is regisztráltunk.

Várható időjárás az ország területén vasárnap éjfélig:

Ma gomolyfelhős, napos idő várható, majd az éjszaka második felében több helyen is erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, holnap pedig a gomolyfelhők mellett már fátyolfelhők is lesznek felettünk. Ma elsősorban északkeleten, éjszakától a középső országrészben, holnap napközben pedig főként az ország keleti felén fordulhatnak elő - néhol több hullámban is - záporok, zivatarok, sőt a Dél-Alföldön heves zivatar is kialakulhat. A délies szél időnként megélénkül, zivatarok környezetében viszont viharos lökések is lehetnek.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 8 és 15 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap 22 és 29 fok között változik, északkeleten marad hűvösebb az idő.

Távolabbi kilátások hétfőtől csütörtökig:

A következő napokban változékony időre van kilátás, erőteljes gomolyfelhő-képződéssel, fátyolfelhőkkel. Emellett hétfőn általában több órára, kedden rövidebb időre süthet ki a nap. Összességében sokfelé várható eső, zápor, zivatar. A legtöbb csapadék kedden hullhat, azonban a többi nap folyamán is előfordulhat felhőszakadás, jégeső. Zivatarok térségében viharossá fokozódhat a szél.

HungaroMet: 2024. május 18. 12:20 (10:20  UTC)  [pdhw]