HungaroMet: 2013. december 13. 17:23
Légköroptikai jelenségek a hidegpárna felett
Kolláth Kornél
Látástávolság
Az úgynevezett hideg légpárnás időjárási helyzetekben az alacsony szintű felhőzet felett emelkedik a hőmérséklet és kiszárad a levegő. Az első legfeltűnőbb jellemvonás ebben a nagy tisztaságú és száraz levegőrétegben az igen jó látástávolság. A horizonton még a 100-150 km-nél távolabbi hegyek is kontrasztosan jelenhetnek meg. Távcsővel szemlélve, illetve teleobjektívvel fotózva igen részletes kép tárulhat elénk például a Magas-Tátra vonulatairól (1. és 2. kép).
1. kép
Kilátás Kékestetőről észak felé
Délibáb
A hőmérséklet és a légnedvesség kis függőleges távolságon belüli nagyobb mértékű megváltozása az optikai sűrűség olyan rétegződését eredményezi, ami délibáb kialakulásához is vezethet. A hegyvonulatok egy részének látszólagos tükörképe is megjelenik a horizont felett (3. kép).
Glória
A Keleti-Mátra és Kékestető árnyéka naplemente előtt, háttérben a Bükk felhőzetből kiálló részeivel (4.kép). A TV-torony árnyéka körül színes glória jelenség látszik, ami a felhőt alkotó parányi vízcseppeken történő, hullámhossz függő fényelhajlás következménye.
4. kép
A TV-torony árnyéka körül színes glória jelenség látszik
Napkorong torzulása a horizonton és a zöld fény
A légkörben a különböző optikai sűrűségű, törésmutatójú rétegeken keresztül nem egyenes vonalban halad át a fény. A lemenő Nap korongja torzulásokat szenved. A fénytörés és ez által a fény útja ráadásul a hullámhossz függvénye is, így ritkán zöldes és kivételesen kékes árnyalatú foltok, sávok is megjelenhetnek rövid időre. Ennek neve az angol szakirodalomban green flash, vagyis zöld sugár.
A lemenő Nap korongja, 2013. december 12-én Kékestetőről (Készítette: Őri Ágnes)
Figyelem: A jelenség teleobjektívvel örökíthető meg. Fontos megjegyezni, hogy fotózás közben az LCD kijelzőn és ne közvetlen a keresőn keresztül komponáljuk a képet, még akkor sem, ha úgy tűnik, hogy már nem vakít a Nap, mert szemünk maradandó károsodást szenvedhet!
Földárnyék
A megfigyelő számára a horizont alá lemenő Nap sugarai még megvilágítják a légkör magasabb tartományait. Ezen határ alatt viszont már árnyékban van a légkör (5. és 6. kép).
5. kép
Földárnyék naplemente után;
a kép jobb oldalán a sötétebb rész a légkörben már a Föld árnyékában helyezkedik el
6. kép
Földárnyék a kép bal oldalán, pénteken napkelte előtt
További képek, ábrák
A visontai hőerőmű feletti feláramlás következménye a felhőzet tetején
A kékestetői meteorológiai állomás észlelőterasza
Hőmérsékleti rétegződés az alsó 6 km-en; a kép a Magas-Tátra és a Mátra közötti metszetet mutatja
Relatív nedvesség rétegződés az alsó 6 km-en; a kép a Magas-Tátra és a Mátra közötti metszetet mutatja
Látható tartományú műholdkép csütörtök délután a fotók készítésének idején
OMSZ: 2013. december 13.