2024. november 24. vasárnap
Elemzések, szöveges előrejelzések

HungaroMet: 2017. július 3. 16:59

Az aratást záporok zavarhatják a hét második felében

Az előttünk álló héten egyre melegebb időre lehet számítani, ami az aratás szempontjából ideális lenne, de a hét közepétől kissé növekszik a záporok, zivatarok kialakulásának esélye. Bár országos, nagy csapadék nem valószínű, de foltokban a zivatarok beleszólnak majd a mezőgazdasági munkákba.

A múlt hét csütörtök-péntek-szombati, sokfelé jelentős mennyiségű, csaknem országos csapadék után vasárnap már száraz időnk volt. A csapadékot hozó hidegfront jócskán lehűtötte a levegőt is. Az országban egyre jobban kiterjedő aszályos időszak után az elmúlt bő egy hét során többnyire 20-40 mm csapadék hullott, de többfelé még ettől is nagyobb mennyiség fordult elő. Az esőre nagy szükség volt, majdnem minden növényi kultúra örült neki. A csapadék a kukorica és a napraforgó számára sokfelé szinte az utolsó pillanatban érkezett. Ráadásul a napraforgó mostanában igényli a legtöbb vizet, a kukorica pedig július-augusztusban (mintegy 100-100 mm-t). Bár nem esett napokon keresztül, és az eső utáni szeles, napos időben gyors száradásnak indultak a kalászosok és a repce, de azok aratását hátráltatta, és akár minőségi romlást is okozhatott. A délkeleti és északnyugati országrész kivételével a talaj fölső 20 cm-es rétege átnedvesedett, de mélyebben sokfelé száraz a talaj, még van bőven csapadékhiány az átlaghoz képest.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek északon és a nyugati határszélen 600 foknap körül, az ország déli felén pedig többnyire 650 foknap körül alakulnak. Az 1. és 2. ábrán Nyíregyháza és Kaposvár ezen hőösszegeit mutatjuk be az idei és a 2016-os mérésekkel, a sokéves átlaggal, valamint előrejelzéssel. Ezek szerint jóval az átlag fölött, a tavalyi értékek körül járnak a hőösszegek.
 
Legfrissebb vegetációs index (NDVI) térképünk még az utóbbi napok jelentős esői előtt készült, ezen nyomon követhető a talaj kiszáradásával együtt a növényzet száradása, (illetve hogy a kukorica és napraforgó sokfelé megrekedt a fejlődésben), valamint a kalászosok és a repce érése és az aratás kezdete. Az NDVI két időlépcső között (8 nap alatt) bekövetkezett változásának térképe szerint a legnagyobb mértékben a Tiszántúl középső és déli részén, valamint a Mezőföld és a Kisalföld térségében csökkent a növényzet zöld tömegének mennyisége. Jelentősebb növekedés valószínűleg majd az esők után készülő felvételeken lesz látható.

A folytatásban kedden csak néhol fordulhat elő jelentéktelen zápor, majd szerdától kezdődően a fölénk érkező kissé nedvesebb és labilis léghullámok hatására már komolyabb záporok, zivatarok is előfordulhatnak. Ennek esélye egy kisebb területen a legfrissebb számítások szerint eleinte 10-20%, majd péntek-szombat táján már 30-40%. Sajnos ismét előfordulhatnak majd károkozó, nagy széllel és jéggel érkező viharok. A kezdeti, mérsékelten meleg, 25-29 fokos keddre várható maximumok után a hét nagyobb részében 30 fok körül várható a csúcsérték.

A szeles hétfő után viharos szél már csak zivatar környezetében várható, de az erős értéket is csak néhol fogja elérni kedden. Aztán szombaton várható majd ismét a szél jelentős feltámadása. A levegő páratartalma szombatig a csapadékos időszakokat leszámítva nagyrészt alacsonyan alakul. Inkább csak az esőt követően, illetve éjjel lehet 80% fölött. Napközben 40% alá csökken, sőt délutánonként ismét várható légköri szárazság (30% alatti páratartalom és 30 fok fölötti hőmérséklet). A magas napállás és az erős UV-B sugárzás miatt perzselés is előfordulhat.

Az aktuális munkák tervezéséhez a rövid távú döntéseknél a tíz percenként frissülő radar adatok mellett az előrejelzéseket, a speciális agrometeorológiai elemeket tartalmazó, 12 óránként frissülő modell előrejelzéseket, de akár a 6-12 óránként frissülő térképes modell előrejelzéseket is érdemes követni, mert azok sok hasznos információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban  telefonos információs szolgáltatásunk (06 90 603421), és Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.

Készült: 2017. július 1.


1. ábra: Effektív (a növények számára hasznosítható) hőösszegek; Nyíregyháza


2. ábra: Effektív (a növények számára hasznosítható) hőösszegek; Kaposvár