2024. november 14. csütörtök
Elemzések, szöveges előrejelzések

HungaroMet: 2024. október 30. 18:50

2024. októberi nemzetközi agrometeorológiai helyzetkép

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

A műholdas méréseken alapuló globális VHI index térkép (1. ábra) alapján a természetes és a kultúrnövényzet sokfelé van rossz állapotban (vörös területek) bolygónkon: a Kelet-európai-síkság déli felén, Brazília, Paraguay és Argentína területén, az Egyesült Államok középső és nyugati valamint Mexikó északi részén, Ausztrália középső és nyugati tájain és Dél-Afrikában. Jelentősebb, vegetációs időszakban lévő aszállyal sújtott területeket az ASI nevű műholdas index csak kisebb foltokban lát Ausztrália déli partvidékén, Nigériában és Dél- Afrikában valamint Brazília délnyugati és Argentína északkeleti termőterületein és foltokban Paraguayban. (2. ábra). A becsült szeptemberi csapadékösszegben hatalmas különbségek vannak (3. ábra), a legtöbb eső természetesen a trópusokon hullott, de ebben a hónapban is sok esett például az Egyesült Államok délkeleti államaiban, Kanada nyugati és Alaszka déli partvidékén, Közép- és Nyugat-Európában valamint Új-Zéland és Tasmánia nyugati felén. A csapadékanomália globális térképe szerint nagy területen van csapadékhiány, de többlet is az átlaghoz képest: kevesebb eső esett a szokásosnál többek között Dél-Amerika jelentős részén, az USA középső és Mexikó északi részén, a Kelet-európai-síkságon, Afrika déli országaiban és Ausztrália keleti és délnyugati tájain is (4. ábra). 

Európa

Terméskilátások

Az idei ősz első fele komoly kihívások elé állította a gazdákat a gyakori intenzív esők miatt, amelyek negatívan befolyásolták az érést, a betakarítást és a vetés folyamatát. Az EU-s szintű hozam előrejelzések csökkentek a kukoricára, napraforgóra és szójára vonatkozóan különösen Bulgáriában, Romániában, Magyarországon, Horvátországban és Olaszországban. Észak- és Közép-Olaszországban az esős időjárás miatt romlottak a nyári termények hozamai, főként a kukorica és a szója esetében. Ezen túl Közép- és Nyugat-Európa más részein az esőzések késéseket okoztak a nyári termények betakarításában, valamint az őszi gabonák vetésében. (5-8. ábrák)

Az ősz első felének áttekintése

Az időszakot Európa jelentős részén az átlagosnál melegebb és csapadékosabb időjárás jellemezte.

Nyugat- és Közép-Európában többfelé a csapadék több, mint 100%-kal meghaladta a sokéves átlagot, helyenként elérve a 150%-ot is. Az alpesi régióban és Észak-Olaszországban különösen nagy mennyiségű, akár 400 mm csapadék is hullott az elemzett időszakban. Ugyanakkor Kelet-Észtországban, Lettországban, Fehéroroszország északi részén, valamint Oroszország egyes részein csapadékhiány volt jellemző, a normál szinthez képest akár 40 mm-rel kevesebb eső hullott. (9. ábra)
Kelet-Európa nagy részén a hőmérséklet az átlagosnál akár 4 °C-kal is magasabb volt, és Ukrajna északi területein a napi átlaghőmérsékletek rekordot döntöttek. Közép- és Kelet-Európában szeptemberben szokatlanul hosszú, 20 napos forró időszakokat figyeltek meg. Ugyanakkor Oroszország középső régiójában az október eleji hideg időszak során több napon keresztül fagypont alatti hőmérséklet uralkodott. (10. ábra)

2024. szeptember 1. és október 19. között többféle időjárási anomália fordult elő, melyek számos országban okoztak súlyos problémákat a mezőgazdaságban. (11. ábra) A hőmérsékleti és csapadékanomáliák sokfelé kedvezőtlen hatással voltak a termés érésére és minőségére.

Észak-Olaszországban és Közép-Franciaországban súlyos esőzések és áradások késleltették a nyári termények érését és betakarítását, ami a minőség romlását okozhatja. Közép- és Kelet-Európában, beleértve Romániát, Lengyelországot és Szlovákiát, az intenzív esőzések késleltették a téli gabonák vetését. Bulgáriában és Dél-Romániában a kezdetben száraz talajviszonyok nehezítették a vetést, amit a szeptember végi esőzések részben enyhítettek. Ukrajna és Oroszország déli területein továbbra is csapadékhiány a jellemző, ami veszélyezteti az őszi gabonák optimális vetését és fejlődését.
Az idei időjárási körülmények közül különösen az olaszországi és németországi esőzések emelkedtek ki, amelyek helyenként több, mint 150%-kal meghaladták a sokéves átlagot.

Vetési körülmények

Franciaországban a repce vetése befejeződött, de a szeptemberi esőzések helyenként belvizeket okoztak, ezeken a helyeken gyengébb állapotúak a friss kelések. Németországban és Lengyelországban a korai repcevetés volt a jellemző volt, de a csapadék és a hidegebb időjárás rontotta a fejlődést. A Közép-európai országokban, mint Csehország, Szlovákia és Ausztria, a vetés a nyári aszály miatt késlekedett, de a szeptemberi eső sokat segített a fejlődésben. Dél- és Közép-Romániában a száraz talajviszonyok nehezítették a vetési munkákat, bár a szeptember végi csapadék itt is javított a helyzeten. A téli gabonák vetése Dániában és Svédországban csaknem befejeződött, míg a Baltikumban a csapadékhiány miatt az optimális növekedéshez további esőre lenne szükség. Franciaországban és Németország déli részén a felázott talaj akadályozta a téli gabonák vetését, ami késéseket eredményezett. Az Egyesült Királyságban a szeptemberi heves esők két-három hetes késést okoztak a vetésben, különösen az ország északi részén. Kelet-Európa egyes részein, így Ukrajnában, a szárazság nehezítette a talaj előkészítését és a vetést, bár az októberi esőzések segítettek a helyzeten. Összességében a téli vetési kampány Európa-szerte vegyes eredményeket mutat, a különböző időjárási körülmények komoly kihívások elé állították a gazdálkodókat. (12-14. ábrák)

Franciaország
A csapadékos időjárás miatt a kukorica és szója jó állapotban kezdte az érési időszakot, de az esők megnehezítették a betakarítást és rontották a termésminőséget. Különösen Elzász régióban van jelentős késés, itt a betakarítás egy hónapot csúszott. Az országos terméshozam-előrejelzések változatlanok maradtak.

Németország
Dél-Németországban a sok csapadék késleltette a téli gabonák vetését, bár októberben a melegebb idő segítette a munkálatok befejezését. A cukorrépa kedvező feltételek mellett növekedett, így magas hozam várható, különösen az ország északi részén. A nyári termények hozam előrejelzése enyhén emelkedett, a napraforgó és burgonya 3%-kal, a cukorrépa pedig 5%-kal haladja meg az ötéves átlagot.

Lengyelország
Az országban a betakarítás az időjárási körülményeknek köszönhetően a vártnál gyorsabban haladt, bár a déli részeken árvizek okoztak károkat. A repce vetése szeptemberben befejeződött, és az őszi gabonák vetése is jól haladt. A terméshozam-előrejelzések csak kisebb módosításokat igényeltek a déli régió árvizei és az északkeleti csapadékhiány miatt.

Olaszország
Észak-Olaszországban heves esőzések és alacsony hőmérséklet késleltették a nyári termények érését és betakarítását, amely így a megszokottnál egy hónappal később zajlik. Az Emilia-Romagna régiót idén már negyedik alkalommal sújtotta árvíz, ami tovább nehezíti a mezőgazdasági munkákat.

Spanyolország
Észak-Spanyolországban az októberi jelentős esők okoztak késéseket a nyári termények betakarításában, és károsították a burgonya- és kukoricatermést. A déli régiókban viszont a csapadék pozitívan hatott, javította a vízgyűjtők állapotát a száraz nyarat követően. A kukorica, napraforgó és cukorrépa hozam előrejelzései az ötéves átlagot kissé meghaladják.

Románia
A nyári termények hozam előrejelzései, különösen a kukorica és napraforgó esetében, nagyon alacsonyak a hosszan tartó hőség és szárazság miatt. A betakarítás idején érkezett esők okozta árvizek a keleti régióban tovább rontották a helyzetet. A gabonák vetése késlekedett, különösen Románia keleti és északi részein, ahol a szeptemberi esőzések nagy kihívást jelentettek.

Ukrajna
Ukrajnában az ősz eleji időjárás szokatlanul meleg volt, különösen az ország északi részén, ahol a hőmérsékletek jelentősen meghaladták az átlagot. Az ország keleti tájain tartós csapadékhiány jellemző, ami nehezíti az őszi gabonák vetését és a talaj előkészítését. A kukorica betakarítása a meleg időjárás miatt gyorsan haladt, bár a hozamokat a nyári aszály és hőhullámok rontották.

Oroszország
Szeptemberben az átlaghőmérséklet 2-6 Celsius fokkal meghaladta a sokéves átlagot Oroszország európai területének nagy részén. Az októberi hőmérséklet már erősen ingadozott, és a hónap második hetében a Volga-menti körzet délkeleti részén egy rövid, de erőteljes lehűlés fagykárokat is okozhatott a gyengén fejlett őszi búza állományokban. Az október első dekádjáig tartó időszak az elmúlt harminc évben az egyik legszárazabb volt Dél-Oroszország fő gabonatermő vidékein. A helyzeten némileg javított az október második dekádjában hullott jelentősebb csapadék. A száraz időjárás kedvezett a kukorica érésének és betakarításának, de a nyári aszály és hosszan tartó kánikula miatt meglehetősen alacsonyak a terméskilátások. Az őszi kalászosok vetése megfelelő ütemben halad, de a száraz talajfelszín nehezítette a talajelőkészítést, és rossz magágyat eredményezett. A csírázás és a kelés is rossz körülmények közt zajlott, majd az október közepi csapadék javított a helyzeten. Megfelelő hőmérsékleti viszonyok mellett a legtöbb helyen még megerősödhetnek az állományok.

Amerikai Egyesült Államok
Októberben a legfontosabb mezőgazdasági területeken, beleértve a Nagy Síkság és a Középnyugat térségét, meleg, száraz időjárás gyorsította a nyári növények érését, és segítette a betakarítást. Ugyanakkor a csapadék hiánya az őszi vetésűek számára kedvezőtlen körülményeket teremtett a vetés és korai fejlődés időszakában, és a legelők is kiszáradtak már a hónap közepére. A hőmérséklet csaknem országszerte magasabban alakult az ilyenkor szokásosnál, különösen a délnyugati államokban volt szokatlanul meleg. A Helen hurrikán szeptember végi pusztítása után október első felében a Milton néven emlegetett hurrikán okozott kíméletlen időjárást Floridában. Orkán erejű szél és áradásokat okozó eső jelentős károkat okozott a térség citrus és szamóca ültetvényeiben. A hónap közepén az Nagy Tavaktól keletre, északkeletre is előfordultak elszórt esők, és nyugaton is csapadékosabbra fordult az idő, Új-Mexikó egyes részein villámárvizeket okoztak a lokálisan igen heves záporok, és Washington államban is bőséggel esett. Átmenetileg országszerte hűvösebb lett, de főként az ország keleti államaiban esett vissza a hőmérséklet, délkeleten is többször fagypont alá hűlt a levegő. A hónap végére azonban visszatért az átlagosnál melegebb idő.
A nagyrészt száraz, meleg időjárásnak köszönhetően a szokásosnál jobb ütemben haladtak a nyári növények aratásával. Október 27.-re országosan a szója 89, a kukorica 81%-a került betakarításra.    

Kelet-Ázsia
Kína keleti felén, a fő gabonatermesztő vidékeken jól indult az őszi gabonák vegetációs időszaka. A szeptemberre jellemző forróságnak egy október elején átvonult hidegfront vetett véget. A hónap első két dekádjában bőséges csapadék öntözte a frissen elvetett gabonát, és a hőmérséklet is 3-4 fokkal az ilyenkor szokásos értékek fölött alakult. A hónap utolsó dekádjában csökkent a csapadékhajlam, és napos, szárazabb időjárás segítette a kalászosok korai fejlődését, ugyanakkor a hőmérséklet is visszaesett, az északi termőhelyeken a fagyok is megjelentek.

Ausztrália
Október első hetében záporok segítették a virágzás illetve szemképződés, szemnövekedés fázisában lévő gabonát a fejlődésben a nyugati és keleti területeken egyaránt. A következő héten főként az északabbi termőhelyeken esett nagyobb mennyiség, ahol már érni kezdtek a kalászosok, de a nyári növények korai fejlődéséhez jól jöttek az esők. Délebbre, ahol a szemnövekedést segítette volna a csapadék csak igen kevés esett. A nyugati országrészben is száraz idő segítette a már érésben levő, árpa, búza és repce száradását. A hónap közepén Új-Dél-Wales és Victoria államokba is megérkezett a bőséges csapadék, így összességében jók vagy kiválóak az idei terméskilátások. Október végére a gabona állományok már a déli termőterületeken is érésnek indultak, és száraz, a szokásosnál melegebb idő kedvez ennek a folyamatnak.
Ausztrália búzatermelése a 2024/25-ös marketing évre az előrejelzések szerint 32 millió tonna lesz, ami 23%-al több a tavalyinál. A hozamot 2,46 t/ha-ra becsülik, ami 17%-kal magasabb a tavalyi évhez képest. A jelentős növekedést elsősorban két tényező okozza: a javuló hozam és a nagyobb vetésterület. A termelési potenciálok különösen kedvezőek ebben a szezonban Új-Dél-Walesben és Queenslandben, ahol a vetésterület növekedett, és a tavasz előtt az átlagosnál magasabb talajnedvesség szintek voltak megfigyelhetők. Az aratás majd novemberben kezdődik, és egészen januárig eltart.

Dél-Afrika
Október második felében heves esők öntözték a keleti mezőgazdasági területeken a cukornád ültetvényeket, de a kukorica övezet északi és nyugati tájain is volt csapadék. A legnyugatabbi termőterületeken a majd novemberben esedékes vetést még nem akadályozta a csapadékos idő, de a megnövekedett talajnedvesség jól fog jönni a kukorica korai fejlődéséhez.

Argentína
Október elején még hosszan elhúzódó aszálytól szenvedtek a nyugati mezőgazdasági területek őszi gabonái. A hónap második hetében fordult csapadékosabbra az idő, és a virágzás fázisában járó kalászosok számára utolsó pillanatban érkezett az eső, mielőtt az aszály visszafordíthatatlan károkat okozott volna. A legnagyobb mennyiség az északi és a középső termőterületeken esett, előbbi helyeken kora tavaszi szárazság, és az azt kísérő magas hőmérséklet komoly stressznek tették ki az őszi árpa és búza állományokat. A megnövekedett talajnedvesség már a csírázás és kelés fázisában járó nyári növényeknek is jót tett. Az országos statisztikák szerint a szokásosnál jobban haladnak az idén a vetéssel. Október 24.-ére a napraforgó 34, a kukorica 24%-át vetették el, és az északi területeken a gyapot vetése is folyamatban van már.

Brazília
Az ország középső és északkeleti fő mezőgazdasági területein október elején is folytatódott a szeptemberre jellemző forró száraz időjárás, ami miatt a szója és egyéb nyári növények vetése késést szenvedett, ugyanakkor az őszi gabonáknál hamar beindult a kényszerérés. A gazdák többsége a vetéssel az időjárás csapadékosabbra fordulásáig kivárt, és az első esők a hónap második hetében meg is érkeztek, október közepén pedig már kiterjedt, sokfelé heves záporok öntöztek az északabbi termőterületeken. Délen eleinte csak elszórt és kisebb esők voltak jellemzőek, ott október végén vált igazán csapadékossá az idő. Az esők bár jelentősen hátráltatták a kalászosok aratását, de a nyári növényeknek, köztük a cukornádnak óriási szüksége volt a nedvességre.  

Az időjárás az egész világon döntően befolyásolja a mezőgazdasági termelést, különösen a növénytermesztést. A nagy termőterületeken bekövetkező időjárási szélsőségek, vagy azok hiánya pedig a világpiacra, így a magyarországi mezőgazdasági árakra van nagy hatással. Például egy nagy kiterjedésű, jelentős aszály, áradás vagy tavaszi fagy jelentős mértékben hat a termés várható mennyiségére és minőségére. Ezen hosszú távú hatások ismeretében előre föl lehet készülni a világpiac várható alakulására. Ebben a cikkünkben többek között az Európai Bizottság hivatalos értesítőjének (MARS), illetve az USA Mezőgazdasági Minisztériuma kiadványainak (USDA) segítségével foglaljuk össze azokat az aktuális agrometeorológiai információkat a világból, melyek a hazánkban is nagy mennyiségben termesztett kultúrákat érinti.

A legnagyobb termelő országok növénykultúránként, amelyekre érdemes figyelni:

    * búza: EU, Kína, India, USA, Oroszország
    * kukorica: USA, Kína, Brazília, EU, Argentína, Ukrajna, India, Mexikó, Kanada, Indonézia, Dél-Afrika
    * repce: Kanada, Kína, India, EU
    * napraforgó: Oroszország, EU, Ukrajna, Argentína
    * szója: USA, Brazília, Argentína, Chile, India

2024. október 30.


1. ábra
VHI Index 2024. október második dekádjában (forrás: www.fao.org)
(VHI: Vegetation Health Index - ez egy műholdas mérésekből származtatott komplex index, mely röviden összefoglalva a növényzet egészségi szintjét mutatja: a zöld értékek egészséges, míg a sárga és vörös színek az aszályos növényzetet mutatják. A szürke, kék és rózsaszín területek hiányos adatokat, felhős és havas területeket jelölnek. A sivatagi részek értelmezése hosszabb leírást kíván.)


2. ábra
ASI Index mezőgazdasági kultúrákra 2024. október második dekádjában (forrás: www.fao.org)
ASI: Agricultural Stress Index - ez egy műholdas mérésekből származtatott index, mely azt mutatja, hogy a mezőgazdasági kultúrákat az aszály milyen mértékben sújtja: a zöldtől a vörösig terjedő színek az aszállyal érintett terület arányát mutatja (a zöld jelenti a 10%-nál kisebb, a vörös pedig a 85%-nál nagyobb értékeket).
A szürke területeken nincs mezőgazdasági kultúra, a kékkel jelölt részeken pedig a növényzet szezonon kívül, nyugalomban van.


3. ábra
A 2024. szeptember havi becsült csapadékösszeg (mm) (forrás: www.fao.org)


4. ábra
2024. szeptember becsült csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól (%) (forrás: www.fao.org)
(A vörös színű területeken csapadékhiány, a kék színű területeken csapadéktöbblet volt,
a szürke színű területek sivatagok, illetve adathiány volt.)


5. ábra
Kukorica termésátlag előrejelzés a 2019-2023-as átlaghoz viszonyítva (forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars)
(az oszlopok balról jobbra a következőket tartalmazzák: ország, 5 éves termésátlag (t/ha),
2023-as termésátlag (t/ha), MARS 2024-es termésátlag előrejelzés (t/ha), a termésátlag előrejelzés az 5 éves átlag százalékában, a termésátlag előrejelzés a 2023-as év százalékában, a 2024. októberi termésbecslés a szeptemberi becslés százalékában)


6. ábra
Napraforgó termésátlag előrejelzés a 2019-2023-as átlaghoz viszonyítva (forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars)
(az oszlopok balról jobbra a következőket tartalmazzák: ország, 5 éves termésátlag (t/ha),
2023-as termésátlag (t/ha), MARS 2024-es termésátlag előrejelzés (t/ha), a termésátlag előrejelzés az 5 éves átlag százalékában, a termésátlag előrejelzés a 2023-as év százalékában, a 2024. októberi termésbecslés a szeptemberi becslés százalékában)


7. ábra
Szója termésátlag előrejelzés a 2019-2023-as átlaghoz viszonyítva (forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars)
(az oszlopok balról jobbra a következőket tartalmazzák: ország, 5 éves termésátlag (t/ha),
2023-as termésátlag (t/ha), MARS 2024-es termésátlag előrejelzés (t/ha), a termésátlag előrejelzés az 5 éves átlag százalékában, a termésátlag előrejelzés a 2023-as év százalékában, a 2024. októberi termésbecslés a szeptemberi becslés százalékában)


8. ábra
Cukorrépa termésátlag előrejelzés a 2019-2023-as átlaghoz viszonyítva (forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars)
(az oszlopok balról jobbra a következőket tartalmazzák: ország, 5 éves termésátlag (t/ha),
2023-as termésátlag (t/ha), MARS 2024-es termésátlag előrejelzés (t/ha), a termésátlag előrejelzés az 5 éves átlag százalékában, a termésátlag előrejelzés a 2023-as év százalékában, a 2024. októberi termésbecslés a szeptemberi becslés százalékában)


9. ábra
A 2024. szeptember 1. és október 19. közötti időszak csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól (%)
(forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars)


10. ábra
A 2024. szeptember 1. és október 19. közötti időszak középhőmérsékletének eltérése a sokéves átlagtól
(Celsius fok) (forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars)



11. ábra
Szélsőséges időjárású területek Európában 2024. szeptember 1. és október 19. között
(forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars)
(piros csíkozás: csapadékhiány, kék csíkozás: csapadéktöbblet,
sárga pöttyök: magas hőmérséklet)


12. ábra
A repce átlagos vetésterülete a 2018-2022. közötti időszakban (hektár/10*10 km-es terület)


13. ábra
Az őszi búza átlagos vetésterülete a 2018-2022. közötti időszakban (hektár/10*10 km-es terület)


14. ábra
Az őszi árpa átlagos vetésterülete a 2018-2022. közötti időszakban (hektár/10*10 km-es terület)